Saturday, December 4, 2021


Mesonet at SD State Eagle Butte realtime weather web widget

Monthly Attendance Awards for Dupree Elementary School for September 2021


Perfect Attendance: 

PreK: Logen Albertson-Birkeland, Tommie Dosch, Huxen Hunter, Skye Cloud Eagle, Sariah Collins, Thad Feist, Kross McLellan, Carver Vrooman

Kindergarten: BreLynn Blair, Uriah Jensen, Kim Longbrake, Hadley Starr, Levi Wall, Justice Weber

1st Grade: Ivan Borges Jimenez, Landen Clown, Braden Dupris, Christina High Elk, Daxtin Lawrence, Lacie Ler, Dekker Sampson, Jaxstyn Widow

2nd Grade: Alley Bachman, Jersie Deal, Royce Grueb, Leialoha Hale, Jett Keckler, Scarlet Longbrake, Jess Marshall, Grant Martin III, Kobe Veit

3rd Grade: Maddisyn Counting, Stetson Dekle, Kolter Ferguson, Jewel Weber, Teo White Wolf-Traversie

4th Grade: Mason Etzkorn, Macie Lemke, Dean Longbrake, Pace Maynard, Rowdy Schrempp

5th Grade: Laynee Bakeberg, Orin Belt, Kerris Brown, Walker Farlee, Hayden Hale, Marni Schad, Daz Smith, Londen Wishard

6th Grade: Leo Bakeberg IV, Orville Belt, Amilian Brown, Jaeshawnia Iron Hawk, Peyton Knife, Ransom Martin, Tess Schrempp

Excellent Attendance:

PreK: Kamryn Clown, Chandler Kosel, Waylon Maher, Jarise Morrison, Zane Addison, Flinn Deal, Molly Dupris, Paizley Holmes, Westyn Pesicka, Ryett Schrempp

Kindergarten: Anthony Dosch, Ian Hawk, Asa Knife, Hunter Neikirk, Jovani Perez, Melody Potter, Victoria Thunder Hawk

1st Grade: Kinleigh Brooks, Keniaen Diver, Cedar Eaton, Charles Holmes, LeRoy LaClaire, John Schad, Colvin Schiradelly, Easton Stambach, Straten Wishard

2nd Grade: Archie Blue Coat, Amirah LaBlanc, LeRayna LaClaire, Eli LaPointe, Shannonlee Lawrence, Alexander Long, Kemper Longbrake, Roman Thompson, Gisele Vandervier

3rd Grade: Madden Kerstiens, Lennix Lawrence, Lavani Toki

4th Grade: Olivia Belt, Kayden Bordeaux, Acen LaPlante, Hunter Long Mandan, Teagan Longbrake, Lewis Schiradelly, Harper Smith, Melanie Veit

5th Grade: Sativa Condon, Martika Crow, Zachary Dekle, Percy Dupris, January Lee, A’lias Long

6th Grade: Cloey Big Eagle, Memphis Brewer, Kinsey Condon, Kinley Diver, Kyle Diver, Morgan Jeffries, Ma’Teyah LaClaire, Jack Lawrence, Kopyn Tibbs

Good Attendance:

PreK: Lane LaPointe, Phyllis LaPointe

Kindergarten: Louis Davidson, Taya Dupree, Triton Hale, Jacalyn Marshall, Emmett Starr, Ryatt Wright, Tameilau Toki

1st Grade: Jackson Hunt, Devlynn Laundreaux, Posesi Toki

2nd Grade: Nilah Collins, Juncey Garreau, Shy’ela High Elk, Xiomari Perez, Sadie Schlecht, Markem Wright, Nai Toki, 

3rd Grade: Xavier Bear Stops, Alecia Mestes

4th Grade: Rasool Curley, Gabriella DeLaRosa, Lydia Woods, Lawrence Young

5th Grade: Amanda Blue Coat, Izabela Condon, Marleigh Gunville, Kyler Hunt, Taytum Moreno, Akira Standing Bear, Kel Starr

6th Grade: Penny Coates, Luka Schlecht

September Principal Recognition Awards:

PreK – Kross McLellan

Kindergarten – Justice Weber

1st Grade – Christina High Elk

2nd Grade – Leialoha Hale

3rd Grade – Lennix Lawrence

4th Grade – Mason Etzkorn

5th Grade – Hayden Hale

6th Grade – Ransom Martin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *