Tuesday, July 16, 2019

Eagle Butte
Rain
Rain
70°F
 

C-EB and DHS compete at Northern Hills Qualifier

The C-EB and Dupree track teams traveled to compete in Belle Fourche Tuesday, April 23 at the 2019 Northern Hills qualifier meet. Listed below are the results for the varsity teams.

Men’s results:

100 Meters Varsity – Finals

7. Dylan Mound, 12.15aSR, Cheyenne-Eagle Butte; 15. Jessup Pederson, 12.79a, Dupree; 19. Bradley Iron Hawk, 13.06a, Cheyenne-Eagle Butte; 28. JacobAnderson, 13.70aPR, Dupree; 32. Gabe Halfred, 14.09a, Cheyenne-Eagle Butte; 34. Tyler Stambach, 14.61a, Dupree.

200 Meters Varsity – Finals

9. Dylan Mound, 25.98a, Cheyenne-Eagle Butte; 15. Bradley Iron Hawk, 26.77a, Cheyenne-Eagle Butte; 24. Jessup Pederson, 27.79a, Dupree; 26. Gabe Halfred, 28.02a, Cheyenne-Eagle Butte; 30. Jacob Anderson, 28.45a, Dupree; 33. Tyler Stambach, 29.81a, Dupree.

400 Meters Varsity – Finals

16. Jessup Pederson, 1:00.23a, Dupree; 17. Clifton Birkeland, 1:02.27aPR, Dupree; 21. Jacob Anderson, 1:03.26aSR, Dupree.

800 Meters Varsity – Finals

23. Clifton Birkeland, 2:31.89aSR, Dupree; 27. Isaac Halfred, 2:39.95a, Cheyenne-Eagle Butte; 32. Vern Petersen, 3:01.92a, Dupree.

1600 Meters Varsity – Finals

16. Isaac Halfred, 5:41.65a, Cheyenne-Eagle Butte; 22. VernPetersen, 6:09.53a, Dupree; 28. Max Peacock, 6:58.85aPR, Dupree; — Clifton Birkeland, DQ, Dupree.

110m Hurdles 39″  Varsity – Finals

8. Hunter Stambach, 21.86a, Dupree.

Shot Put 12lb Varsity – Finals

12. Max Peacock, 37-01.00, Dupree; 15. Cade Johnson, 36-06.50, Dupree; 23. Hunter Stambach, 34-04.00, Dupree; 24. Talon Shaving, 33-08.00PR, Cheyenne-Eagle Butte; 33. Isaiah Hale, 29-09.50, Cheyenne-Eagle Butte; — Kipp Red Dog, FOUL, Cheyenne-Eagle Butte.

Discus 1.6kg Varsity – Finals

12. Hunter Stambach, 101-00, Dupree; 16. Max Peacock, 98-00, Dupree; 19. Kipp Red Dog, 93-07 Cheyenne-Eagle Butte; 32. Cade Johnson, 78-09, Dupree; 35. Talon Shaving, 75-05PR, Cheyenne-Eagle Butte; 39. Reuben Tavai-Fiatoa, 61-01, Cheyenne-Eagle Butte.

Women’s results:

100 Meters Varsity – Finals

9. Raelynn Vines, 14.16a, Cheyenne-Eagle Butte; 15. Desirae Coates, 14.52aPR, Cheyenne-Eagle Butte; 21. Megan Hinrichs, 14.78aPR, Dupree; 27. Kaya Cuny, 15.42aPR, Dupree; 29. Miranda Vines, 15.50a, Cheyenne-Eagle Butte; 33. Marion Mexican, 16.12aSR, Dupree.

200 Meters Varsity – Finals

4. Raelynn Vines, 29.44a, Cheyenne-Eagle Butte; 20. Megan Hinrichs, 32.35a, Dupree; 22. Kaya Cuny, 32.85aPR, Dupree; 25. Miranda Vines, 33.31a, Cheyenne-Eagle Butte; 27. Marion Mexican, 34.22a, Dupree; — Desirae Coates, DNS, Cheyenne-Eagle Butte.

400 Meters Varsity – Finals

13. Arianna Anderson, 1:19.26aPR, Cheyenne-Eagle Butte; 14. Marion Mexican, 1:19.64a, Dupree; 18. Wakinyan Afraid of Hawk, 1:28.92aSR, Dupree; 19. Sydnee White Feather, 1:30.85a, Dupree.

800 Meters  Varsity – Finals

3. Adrianna White Wolf, 2:36.76aPR, Cheyenne-Eagle Butte; 11. Daci Lends His Horse, 2:50.85aPR, Cheyenne-Eagle Butte; 15. Sunni Dupris, 2:59.69aPR, Cheyenne-Eagle Butte; 22. Tiana Iron Hawk, 3:10.64aSR, Dupree; 24. Macy Martin, 3:11.71aSR

Dupree; 26. Sydnee White Feather, 3:25.98aSR, Dupree.

1600 Meters Varsity – Finals

2. Daci Lends His Horse, 5:55.26aPR, Cheyenne-Eagle Butte; 16. Sunni Dupris, 6:49.22a, Cheyenne-Eagle Butte; 19. Macy Martin, 6:57.31a, Dupree; 20. Monique White Plume, 7:11.16aPR, Dupree; 22. Tiana Iron Hawk, 7:21.56aSR, Dupree; — Adrianna White Wolf, DNS, Cheyenne-Eagle Butte.

3200 Meters  Varsity – Finals

7. Macy Martin, 14:35.50a, Dupree; 9. Tiana Iron Hawk, 14:49.97a, Dupree; 10. Monique White Plume, 15:22.98a, Dupree.

4×100 Relay Varsity – Finals

12. Desirae Coates, Miranda Vines, Gabby Garrigan, Jada Lopez, 1:00.92a, Cheyenne-Eagle Butte.

4×200 Relay Varsity – Finals

9. Arianna Anderson, Mira Paris, Maria High Elk, Jada Lopez, 2:23.08a, Cheyenne-Eagle Butte.

4×800 Relay Varsity – Finals

2. Sunni Dupris, Raelynn Vines, Adrianna White Wolf, Daci Lends His Horse 11:02.57a, Cheyenne-Eagle Butte.

Shot Put 4kg Varsity – Finals

7. Chessa McDaniel, 30-11.00PR, Dupree; 16. Belle Brings Plenty, 26-11.00PR, Cheyenne-Eagle Butte; 20. Rylin Rousseau, 25-05.00, Cheyenne-Eagle Butte; 27. Erin Lemke, 22-09.50, Dupree; 33. Charlee Ward, 21-01.50PR, Cheyenne-Eagle Butte; 34. Malory Peacock, 20-09.50SR, Dupree.

Discus 1kg Varsity – Finals

11. Chessa McDaniel, 69-10, Dupree; 12. Erin Lemke, 68-08, Dupree; 23. Charlee Ward, 62-09PR, Cheyenne-Eagle Butte; 29. Rylin Rousseau, 60-10, Cheyenne-Eagle Butte; 32. Malory Peacock, 54-10SR, Dupree; 38. Maria High Elk, 46-06PR, Cheyenne-Eagle Butte.

 

Braves Junior Adrianna White Wolf. Photo by Talon Shaving

C-EB Senior Dylan Mound sprints during his race. Photo by Talon Shaving