Monday, November 12, 2018

Eagle Butte
Cloudy
Cloudy
17°F
 

Cheyenne River Sioux Tribe represented at INFR

2018 INFR CHAMPIONS

Bareback Riding

Delvecchio Kaye

Barrel Racing

Katie Miller

Bull Riding

Latrell Long

Steer Wrestling

Walker Small

Ladies Breakaway

Taniah Nez

Saddle Bronc

Creighton Curley

Team Roping

Edward Hawley

Myles John

Calf Roping

Donovan Yazzie

Sr. Breakaway

Troy Crawler

Sr. Team Roping

Larry Willie

Gilbert Monroe

Jr. Barrels

Shantell Brewer

Jr. Breakaway

Dean Holyan

Jr. Bull Riding

Wynn Wells

AVERAGE RESULTS

Bareback Riding

Contestant Average # of head

14. Steven DeWolfe – Manderson, SD 154 2

16. Jhett Knight – Eagle Butte, SD 63 1

Barrel Racing

Contestant Average

7. Cedar Jandreau – Kennebec, SD 62.830

15. Jakki Hunt – Dupree, SD 63.794

26. Sloan Anderson – White Horse, SD 73.450

Bull Riding

Contestant Average # of head

5. Donnie Whirlwind Horse – Kyle, SD 149 2

17. Cole Reddy – Pine Ridge, SD 0 0

Steer Wrestling

Contestant Average # of head

8. Joe Wilson – Martin, SD 30.45 4

Ladies Breakaway

Contestant Average # of head

20. Sloan Anderson – White Horse, SD 5.79 2

27. Dylan Lemmon – Eagle Butte, SD 27.82 2

28. Jacque Peterson – Isabel, SD 2.47 1

Saddle Bronc

Contestant Average # of head

2. Dawson Jandreau – Kennebec, SD 310 4

3/4. Jeremy Meeks – Scenic, SD 307 4

3/4. Jesse Wilson – Martin, SD 307 4

5. Kash Deal – Dupree, SD 237 3

6. Kaden Deal – Eagle Butte, SD 234 3

7. Seth Longbrake – Dupree, SD 218 3

Team Roping

Contestant Average # of head

18. Bart Ness – Kennebec, SD 25.63 2

18. Kelan Gesinger – Eagle Butte, SD 25.63 2

23. Wroper Kosel – Glenham, SD 5.69 1

23. Doug Lawrence – White Horse, SD 5.69 1

Jr. Barrel Racing

Contestant Average

1. Shantell Brewer – Dupree, SD 46.841

Sr. Breakaway

Contestant Average # of head

4. Marty Jandreau – Kennebec, SD 8.50 3

SHORT GO RESULTS

Bareback Riding

Contestant Score

11. Jhett Knight – Eagle Butte, SD 0

12. Steven DeWolfe – Manderson, SD 0

Barrel Racing

Contestant Time

15. Jakki Hunt – Dupree, SD 15.670

16. Sloan Anderson – White Horse, SD 15.716

20. Cedar Jandreau – Kennebec, SD 15.777

Bull Riding

Contestant Score

6. Cole Reddy – Pine Ridge, SD 0

17. Donnie Whirlwind Horse – Kyle, SD 0

Steer Wrestling

Contestant Time

8. Joe Wilson – Martin, SD 4.80

Ladies Breakaway

Contestant Time

19. Dylan Lemmon – Eagle Butte, SD 12.76

23. Jacque Peterson – Isabel, SD NT

27. Sloan Anderson – White Horse, SD NT

Saddle Bronc

Contestant Score

3. Dawson Jandreau – Kennebec, SD 81

4/5. Seth Longbrake – Dupree, SD 80

6. Jeremy Meeks – Scenic, SD 79

7. Jesse Wilson – Martin, SD 78

9. Kash Deal – Dupree, SD 72

20. Kaden Deal – Eagle Butte, SD NS

Team Roping

Contestant Time

6. Bart Ness – Kennebec, SD 9.90

6. Kelan Gesinger – Eagle Butte, SD 9.90

13. Wroper Kosel – Glenham, SD NT

13. Doug Lawrence – White Horse, SD NT

Jr. Barrel Racing

Contestant Time

1. Shantell Brewer – Dupree, SD 15.563

Sr. Breakaway

Contestant Time

Pictured L to R: Jett Knight, Doug Lawrence, Dylan Lemmon, Sloan Anderson, Jacque Peterson, Wroper Kosel, Kash Deal, Seth Longbrake, Kelan Gesinger, Jakki Hunt and Kali Young. Not pictured are Shantell Brewer and Kaden Deal. Photo submitted

4. Marty Jandreau – Kennebec, SD 2.20