Monday, September 21, 2020


Mesonet at SD State Eagle Butte realtime weather web widget

2020 Faith SDRA Rodeo results

Faith held its SDRA Rodeo this past weekend. Results are from the SDRA website. Results are listed as contestant, hometown, and score/time.

Bareback

1. Weston Garrett – Gillette, WY 75

2. Dylan Riggins – Kadoka, SD 69

3. Andy Gingerich – Peever, SD 63

Barrel Racing

1. Brandee Wardell – Buffalo, SD 15.96

2. Johnie Jo Anders – Elm Springs, SD 15.99

3. Dori Hollenbeck – Winner, SD 16.05

4. Chantell Kolb – Newell, SD 16.07

5. Jenna Humble – Mud Butte, SD 16.15

6. Amy Wilcox – Union Center, SD 16.22

7. T Merrill – Wall, SD 16.25

Bull Riding

1. Cole Brewer – Dupree, SD 77

2. Miles Engelbert – Burdock, SD 62

Calf Roping

1. Jason Schaeffer – Broadus MT 8.60

2. Tyler Thiel – Bell Fourche, SD 9.30

3. Lee Sivertsen – Ree Height, SD 9.90

4. Jon Peterson – Belle Fourche, SD 10.00

4. Brian Garr – Belle Fourche, SD 10.00

4. Jace Thorstenson – New Underwood, SD 10.00

5. Trey Young – Dupree, SD 10.20

Steer Wrestling

1. Tee Burress – Piedmont, SD 3.60

2. Brad Johnson – Reva, SD 4.00

3. Jace Christiansen – Sioux Falls, SD 4.20

4. Bryce Dibbern – Interior, SD 4.50

5. Carson Johnson – Wall, SD 4.70

6. Carson Good – Long Valley, SD 4.90

7. Tye Hale – Faith, SD 5.00

Goat Tying

1. Bailey Tibbs – Ft. Pierre, SD 6.70

2. Sawyer Gilbert – Buffalo, SD 7.20

2. Brylee Grubb – Spearfish, SD 7.20

3. Jacey Hupp – Huron, SD 7.30

4. KeAnna Hodson – Martin, SD 7.50

5. Cathrine Clayton – Dublin, TX 7.80

5. Natalie Leisinger – Recluse, WY 7.80

5. Josi Stevens – St. Lawrence, SD 7.80

Saddle Bronc

1. Jeremy Meeks – Scenic, SD 78

2. Kaden Deal – Eagle Butte, SD 76

3. Jake Foster – Faith, SD 75

3. Kash Deal – Faith, SD 75

4. Teigan Clark – Meadow, SD 73

5. Chet Smith – Philip, SD 72

Ladies Breakaway

1. Anna Mae Rosencranz – Belle Fourche, SD 2.20

1. Cedar Jandreau – Kennebec, SD 2.20

2. Sidni Ferguson – Dupree, SD 2.30

2. Codi Sebastain – Dickinson, ND 2.30

3. Tierney Nelson – Faith, SD 2.50

4. Britney Eymer – Spearfish, SD 2.60

4. Jacey Thomson – Yoder, WY 2.60

5. Jacque Peterson – Dupree, SD 2.90

Sr. Mens Breakaway

1. Mike Nelson – Midland, SD 2.70

2. Ora Taton – Rapid City, SD 3.00

3. Steve Klein – Sioux Falls, SD 3.10

4. Shawn Carey – Huron, SD 3.30

5. Kirk Ford – Sturgis, SD 3.40

6. Darrell Barry – Belle Fourche, SD 3.60

Mixed Team Roping

Woman

1. Haley Brown – Porcupine, SD 7.30

2. Bailey Peterson – Dupree, SD 7.90

3. Taylor Engesser – Spearfish, SD 9.30

4. Amy Johnson – Reva, SD 10.40

5. Alex Christen – Union Center, SD 12.00

6. Hanna Hostutler – Philip, SD 13.20

7. ReAnn Crane – Whitewood, SD 13.60

Man

1. Cash Hetzel – Lemmon, SD 7.30

2. Cal Peterson – Dupree, SD 7.90

3. Jace Engesser – Spearfish, SD 9.30

4. Brad Johnson – Reva, SD 10.40

5. Tee Hale – Union Center, SD 12.00

6. Clint Cobb – Red Owl, SD 13.20

7. Tommy Crane – Whitewood, SD 13.60

Team Roping

Header

1. Daycen Hunt – Ridgeview, SD 6.80

2. Rio Nutter – Rapid City SD 7.00

3. Tee Hale – Red Owl, SD 7.30

4. Tim Nelson – Midland, SD 7.90

5. Tucker McDaniel – Midland, SD 9.10

6. Trevor Olson – Mud Butte, SD 11.50

7. Jon Peterson – Belle Fourche, SD 12.00

Heeler

1. Tim Nutter – Rapid City, SD 6.80

2. Tye Hale – Faith, SD 7.00

3. Jake Nelson – Creighton, SD 7.30

4. Kelly Shoemaker – Faith, SD 7.90

5. Kaden Deal – Eagle Butte, SD 9.10

6. Payton Pirrung – Hartford, SD 11.50

7. Cash Hetzel – Lemmon, SD 12.00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *